JANTAR W KOREI POŁUDNIOWEJ

Na przełomie wrześna i października 2016 r. mieliśmy niepowtarzalną okazję odbyć niezwykłą podróż do Korei Południowej, w której zespół wziął udział w międzynarodowym festiwalu tańca Cheonan World Dance Festival 2016.

cheonan

Impreza odbywa się co roku w oddalonym o 83 km od Seulu mieście Cheonan i jest największym tanecznym festiwalem organizowanym w Korei Południowej. Festiwal ten wielokrotnie otrzymywał od koreańskiego Ministerstwa Kultury, Sportu i Turystyki tytuł najlepszego festiwalu w kraju.
Jest to tym bardziej znamienne, że w Koreiistnieje niezwykła kultura tańca – taniec porywa dosłownie wszystkich, od małych dzieci po ludzi starszych.

Festiwal w Cheonan ściąga ogromne rzesze publiczności (koncert otwarcia, na którym mieliśmy zaszczyt być zaprezentowani, skupił publiczność liczącą 30 tysięcy osób) oraz tłumy uczestników – zespoły z całego świata przybliżające folklor swoich krajów, a także wielu koreańskich artystów prezentujących tak tradycyjne koreańskie tańce, jak i taniec współczesny, zumbę czy cheerleading.

To ogromne logistyczne przedsięwzięcie zmienia na tydzień życie całego miasta. Na każdym kroku ozdabiają je kolorowe afisze informujące o festiwalu, a pobliski park Samgeori zmienia sięw tętniące życiem taneczne centrum wydarzeń – i choć wiele zmagań uczestników odbywa się w budynku Teatru Głównego, to właśnie w parku Samgeori znajdują się trzy sceny, na których za dnia
i wieczorami niezliczona ilość tancerzy prezentuje swoje umiejętności. Zmagają się oni w wielu konkurencjach – w międzynarodowym konkursie tańca ludowego (International Folk Dance Competition), w konkursie tańca narodowego (National Dance Competition), w studenckim konkursie cheerleadingu (National Collage Cheerleading Competition), w konkursie tańca kreatywnego (Funny Dance Battle) czy też w konkursie solowym (Cheonan World Dance Competetion – Solo & Duet).
Na uwagę zasługuje fakt, że uczestnicy konkursu tańca narodowego podzieleni są na 4 kategorie wiekowe, w tym kategorie 35+ i 61+, co potwierdza, jak szalenie popularny wśród właściwie wszystkich grup wiekowych jest taniec w tym kraju.

Park Samgeori w czasie trwania festiwalu oferuje też inne atrakcje – obok licznych scen, na których odbywają się występy,place parku wypełniają się stoiskami, w których można posmakować lokalnych specjałów bądź spróbować swoich sił w tworzeniu koreańskiego rękodzieła – z czego z radością korzystaliśmy, próbując zapisać na pergaminie nasze imiona za pomocą koreańskich znaków.

Jednym z głównych wydarzeń festiwalu jest wielka parada (Street Dance Parade) organizowana
w samych centrum Cheonan. Na jej potrzeby zamykana jest położona między szklanymi wieżowcami wielopasmowa arteria przecinająca miasto. Przechodzą nią wszyscy uczestnicy festiwalu (w 2016 r. było to 40 grup), którzy na poszczególnych przystankach przedstawiają swój program, zachęcając jednocześnie publiczność do wspólnej zabawy. Udział w tej paradzie był dla nas niezwykłych doświadczeniem – po zaprezentowaniu fragmentów naszych polskich suit, wraz z innymi uczestnikami parady wykonaliśmy wspólnie układ do piosenki „Pick me”, by następnie połączyć się we wspólnym tańcu z wielotysięcznym tłumem obserwującym przebieg parad. Wspólnej zabawie, niezliczonym zdjęciom, a w szczególności wspólnym selfie (jakże uwielbianym przez Koreańczyków!) nie było końca. Pięknym podsumowaniem parady był pokaz sztucznych ogni, które po wszystkim rozświetliły niebo nad Cheonan.

Mając na względzie rozmach festiwalu w Cheonan, a także niezwykłą popularność tańca w Korei, ogromnie cieszy odniesiony tam sukces Jantara – czego potwierdzeniem są aż trzy przywiezione przez nas nagrody. Dostaliśmy się do ścisłego finału międzynarodowego konkursu tańca ludowego (Internationat Folk Dance Competition), w którym wśród 19 zespołów z 18 państw (w tym Rosji, Chin, Turcji, Czech, Chorwacji, Andory, Litwy, Łotwy czy stanu Hawaje USA) zdobyliśmy wyróżnienie – sukces ten jest dla nas tym większy, że na trzech pierwszych miejscach na podium znalazły się zespoły, które tańcem zajmują się zawodowo. Nagrodę dla zespołu odebrali z rąk burmistrza Cheonan nasi niezwykli wieloletni tancerze – Małgorzata i Jacek Piątek. Na ogromne uznanie zasługuje również występ Natalii Okuniewicz i Pawła Kroka, którzy jako jedyni przedstawiciele Europy zakwalifikowali się do ścisłego finału w konkursie solowym (Cheonan World Dance Competition – Solo & Duet), gdzie zdobyli nagrodę specjalną. Trzecia nagroda dla Jantara została wywalczona przez wesołe trio utworzone przez nasze zdolne tancerki: Paulinę Szymańską, Joannę Pytel i Natalię Okuniewicz, które zaprezentowały się w konkurencji tańca kreatywnego (Funny Dance Battle), zdobywając w niej pierwszą nagrodę.

Udział w festiwalu w Cheonan był dla nas niezwykłym doświadczeniem – pozwolił zaprezentować się przed zupełnie nową publicznością, a jednocześnie dał nam możliwość zapoznania się z folklorem tak egzotycznych dla nas krajów jak Mongolia, Malezja czy właśnie Korea. Była to niezwykła podróż – podróż w świat zupełnie nowej kultury, nowych dźwięków i nowej formy ruchu. Podróż w świat orientalnych smaków, wyjątkowych zapachów i pięknych krajobrazów. Podróż, z której przywieźliśmy nie tylko piękne wspomnienia, ale też niezwykłe znajomości i przyjaźnie. Ze szczególną sympatią będziemy wspominać naszych wspaniałych przewodników – Jihyeong Yoo i Myoung-Kyun Kang – ludzi, którzy dbali o to, abyśmy wszędzie dotarli na czas, byśmy mogli spróbować specjałów koreańskiej kuchni czy też zobaczyć piękne buddyjskie świątynie i zabytkowe pałace. Dzięki ich zaangażowaniu mogliśmy poczuć prawdziwego ducha Korei, który najsilniej wyrażał się w ich prawdziwej serdeczności i błyskawicznie zbudowanym autentycznym poczuciu wspólnoty z zespołem – choć pochodzimy przecież z dwóch krańców świata.