Sukces na 15. edycji Festiwalu Kultury i Sztuki w Buyukcekmece w Turcji!

« Przedź do aktualności

« Przejdź do archiwum

Kolejna, 15 edycja Festiwalu Kultury i Sztuki w Buyukcekmece w Turcji, to największe tegoroczne międzynarodowe wydarzenie artystyczne w Europie.

Festiwal obejmował konkurs taneczny, fotograficzny oraz imprezy towarzyszące, promujące kulturę i sztukę. Całość imprez odbywała się pod hasłem „Pokój dla świata”. W festiwalu wzięły udział zespoły folklorystyczne z najbardziej odległych zakątków globu (Indie, Korea Południowa, Timor, Pakistan, Chile, Brazylia, Meksyk), w tym Zespół Pieśni i Tańca JANTAR z Uniwersytetu Gdańskiego. Mieszanina nacji i kultur doskonale wpisywała się w hasło festiwalu. Uczestnicy mieli okazję poznać nie tylko folklor, ale i tradycje innych krajów.

Zespoły zachwycały publiczność i jury różnorodnością muzyki, choreografii, kostiumów, a także wysokim poziomem umiejętności artystycznych. Już samo prezentowanie się na tak ogromnym festiwalu było dla ZPiT JANTAR dużym wyróżnieniem, natomiast nagroda w kategorii „Najlepsza Choreografia” jest wspaniałym zwieńczeniem tegorocznego sezonu i zachętą do dalszej pracy. Warto dodać, że zespoły biorące udział w konkursie były oceniane nie tylko za występ przed jury, ale także za udział w paradach promujących festiwal, zachowanie w grupie, przygotowanie stoiska promującego dany kraj.

To nie pierwszy sukces ZPiT JANTAR na tym festiwalu. Podczas czwartej edycji , w 2003 r. zespół otrzymał nagrodę w kategorii „Najlepsza Muzyka”. W tym roku, zespół zaprezentował tańce spiskie oraz historię z okresu Księstwa Warszawskiego w choreografii Jana Łosakiewicza. Ten spektakularny sukces to w dużej mierze zasługa choreografa zespołu Pani Mileny Jurczyk, która znakomicie przygotowała grupę do wyjazdu na konkurs.