Nabór do ZPiT UG “JANTAR”

« Przedź do aktualności

« Przejdź do archiwum

Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar” zaprasza w swoje szeregi !

Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego “Jantar” zaprasza w swoje szeregi!
Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego “Jantar” zaprasza w swoje szeregi! Poszukiwane są dziewczyny i chłopacy w wieku od 16 do 30 lat. Nie trzeba być studentem, aby zostać jednym z “Jantarowców”. Nabór odbywać się będzie 18 i 21 października 2004 roku o godz. 19.00 w Auli 22 Wydziału Biologii, Geografii i Oceanologii UG przy ul. Kładki 24, Gdańsk.

ROBIMY TO NA LUDOWO!

– Tak ogłaszają nabór do Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego “JANTAR” im. Zygmunta Kamińskiego. Co wesołe dziewczyny i dziarscy chłopcy z plakatu robią na ludowo? Ano tańczą i śpiewają, stroje ludowe przyodziewają.
“Członkami zespołu są studenci oraz absolwenci Uniwersytetu Gdańskiego, a także innych trójmiejskich uczelni: Politechniki Gdańskiej, Akademii Medycznej, Akademii Muzycznej, Akademii Sztuk Pięknych. Łączy ich zamiłowanie do folkloru polskiego, zwłaszcza ludowych tańców i pieśni – dziedzictwa kultury polskiej. Obecnie zespół składa się z grupy tanecznej, wokalnej i kapeli”.
“Jantar” to nie cepelia. Regionalne i narodowe układy taneczne wymagają nie tylko wirtuozerii i sprawności fizycznej, lecz także szacunku dla tradycji. Twórcza choreografia, dzięki której układy zachowują ludowy koloryt, stanowi ważne ogniwo między teraźniejszością a odchodzącym w zapomnienie barwnym folklorem polskiej wsi i dworów.

Obecnie zespół składa się z grupy tanecznej, wokalnej i kapeli. Wykonywane przez zespół tańce i pieśni pochodzą z różnych regionów Polski. Bogaty repertuar “JANTARA” zawiera tańce z regionów: kaszubskiego, lubelskiego, krakowskiego, łowickiego i rzeszowskiego. Polki, oberki, krakowiaki, kosedery i inne, charakterystyczne polskie tańce przeplatane są autentycznymi folklorystycznymi tekstami – w zależności od wykonywanego tańca i jego pochodzenia. Ludowy charakter tańców podkreślają oryginalne kostiumy, ilustrujące folklor różnych części kraju.
Zespół wykonuje nie tylko tańce regionalne. W swym repertuarze posiada także układy choreograficzne polskich tańców narodowych, takich jak mazur i polonez, których powagę i dostojeństwo odkreślają piękne, staropolskie, szlachecki kontusze.
Każdego roku w okresie Świąt Bożego Narodzenia zespół prezentuje koncerty polskich kolęd i pastorałek, nastrojowych, pełnych uroku i ciepła. “JANTAR” znany jest zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Koncertował dotychczas kilkakrotnie w Niemczech, Hiszpanii, Turcji, Danii, Norwegii, Szwajcarii, Słowenii oraz Anglii, zdobywając liczne nagrody.

Członkowie zespołu organizują wspólne urodziny, imieniny, bale sylwestrowe oraz imprezy tematyczne (np. “Wszystko czerwone”, “Kwiatek do kożucha, czyli nie do pary”); wybierają się na wspólne grzybobrania lub wyjeżdżają nad morze (Kaszubskie Pobrzeże).
Każdego lata, oprócz wielu koncertów w Polsce i za granicą, organizują “Jantarowcy” na gdańskiej starówce festiwal folklorystyczny zespołów z niemal całego świata – Znasz Li Ten Folk? Czyli powrót do źródeł kultury. Kolejna edycja w czerwcu 2005 roku.

Ocena: 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (treść nie została jeszcze oceniona)
Loading ... Loading ...